Welcome to Hastings Yacht Club

Welcome to the Hastings Yacht Club, located on the western side of Western Port, Victoria Australia. The club provides a meeting place for the local yachting fraternity with cruising and racing alike. HYC is a integral part of the Hasting community providing a facility for community groups and the local Volunteer Marine Rescue VMR.



Latest News

This Seasons Race Results

Division 1 2 3

DIV 1 Trailer results Start : 11:00

Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor’d T BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 HA129 Five Pennies 02:12:51 0.717 01:35:15 0.753 0.727 K Bradley D1 1.0 13:12:51
2 HA720 Poco Loco 02:09:04 0.743 01:35:54 0.775 0.753 G Smith D1 2.0 13:09:04
3 18 Sun Rise 02:38:26 0.630 01:39:49 0.631 0.630 G Nymyer D1 3.0 13:38:26
4 KR890Q Fast Lane 02:10:03 0.769 01:40:00 0.769 0.769 D Smith D1 4.0 13:10:03
5 8014 Ruby Slippers 02:12:45 0.769 01:42:05 0.753 0.764 G Rogerson D1 5.0 13:12:45
6 788 Yellow Brick Road 02:13:31 0.775 01:43:28 0.749 0.766 G Smith D1 6.0 13:13:31
7 403 Kic 02:07:30 0.813 01:43:39 0.784 0.803 A Sandell D1 7.0 13:07:30
8 660 Silk Department 02:28:34 0.698 01:43:42 0.673 0.690 K Lillecrapp D1 8.0 13:28:34
9 688 Farr Fetched 02:34:19 0.709 01:49:25 0.648 0.700 J Easton D1 9.0 13:34:19

DIV 2 Keel results Start : 11:00

Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor’d T BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 122 Maitresse 01:59:30 0.747 01:29:16 0.816 0.757 M Halton D2 1.0 12:59:30
2 HA103 Eagle Hawk 02:09:09 0.720 01:32:59 0.755 0.730 G Cooke D2 2.0 13:09:09
3 2140 Mercedes V 02:06:33 0.751 01:35:02 0.771 0.758 R Brown D2 3.0 13:06:33
4 298 Matilda 02:06:22 0.769 01:37:11 0.772 0.770 A Keep D2 4.0 13:06:22
5 B360 Penzance 02:27:05 0.663 01:37:31 0.663 0.663 K O’sullivan D2 5.0 13:27:05
6 6173 Knot Easy 02:20:18 0.703 01:38:38 0.695 0.700 B Taylor D2 6.0 13:20:18
7 HA63 Siren 02:32:45 0.658 01:40:31 0.638 0.651 A Sandwell D2 7.0 13:32:45
8 M1606 Cool Change 02:17:14 0.740 01:41:33 0.711 0.730 P White D2 8.0 13:17:14
9 HA56 Event Horizon 02:25:34 0.700 01:41:54 0.670 0.691 D Klimaniec D2 9.0 13:25:34
10 3809 Lady Penrhyn 02:39:21 0.692 01:50:16 0.612 0.683 T Pedley D2 10.0 13:39:21
11 HA134 Miss Molly 02:57:53 0.667 01:58:39 0.548 0.658 P Mortimer D2 11.0 13:57:53

DIV 3 Multi Hull results Start : 11:15

Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor’d T BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 131 Mahalbangka 01:42:30 0.756 01:17:29 0.760 0.757 P Wellby D3 1.0 12:57:30
2 320 Rainbow Two 01:49:05 0.714 01:17:53 0.714 0.714 L Alexander D3 2.0 13:04:05
3 V193 Fifty Fifty 01:44:04 0.749 01:17:57 0.748 0.749 G Floyd D3 3.0 12:59:04
4 V306 Sknot 01:45:38 0.787 01:23:08 0.737 0.777 C Culph D3 4.0 13:00:38

DIV 1 Trailer results Start : 11:00

Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor’d T BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 660 Silk Department 01:47:55 0.690 01:14:28 0.747 0.699 K Lillecrapp D1 1.0 12:47:55
2 8014 Ruby Slippers 01:44:06 0.764 01:19:32 0.774 0.767 G Rogerson D1 2.0 12:44:06
3 HA129 Five Pennies 01:50:31 0.727 01:20:21 0.729 0.728 K Bradley D1 3.0 12:50:31
4 115 Moonlight Sonata 01:51:07 0.725 01:20:34 0.725 0.725 G Roe D1 4.0 12:51:07
5 KR890Q Fast Lane 01:47:06 0.769 01:22:22 0.752 0.763 D Smith D1 5.0 12:47:06
6 403 Kic 01:43:01 0.803 01:22:43 0.782 0.796 A Sandell D1 6.0 12:43:01
7 761 Sapphire 01:55:53 0.725 01:24:01 0.695 0.715 D Awburn D1 7.0 12:55:53
8 18 Sun Rise 02:22:31 0.630 01:29:47 0.565 0.622 G Nymyer D1 8.0 13:22:31
DNC 688 Farr Fetched   0.700       J Easton D1 12.0  
DNC HA720 Poco Loco   0.753       G Smith D1 12.0  
RET 788 Yellow Brick Road   0.766       G Smith D1 10.0  

DIV 2 Keel results Start : 11:00

Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor’d T BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 HA63 Siren 02:02:23 0.651 01:19:40 0.712 0.660 A Sandwell D2 1.0 13:02:23
2 2140 Mercedes V 01:53:49 0.758 01:26:16 0.765 0.760 R Brown D2 2.0 12:53:49
3 HA134 Miss Molly 02:11:46 0.658 01:26:42 0.661 0.659 P Mortimer D2 3.0 13:11:46
4 122 Maitresse 01:55:03 0.757 01:27:06 0.757 0.757 M Halton D2 4.0 12:55:03
5 HA1 Josephine 01:47:48 0.811 01:27:26 0.808 0.810 P Randall D2 5.0 12:47:48
6 HA103 Eagle Hawk 02:00:30 0.730 01:27:58 0.723 0.728 G Cooke D2 6.0 13:00:30
7 298 Matilda 01:54:21 0.770 01:28:03 0.762 0.767 A Keep D2 7.0 12:54:21
8 M1606 Cool Change 02:03:39 0.730 01:30:16 0.704 0.721 P White D2 8.0 13:03:39
9 B360 Penzance 02:23:12 0.663 01:34:56 0.608 0.654 K O’sullivan D2 9.0 13:23:12
DNC 3809 Lady Penrhyn   0.683       T Pedley D2 13.0  
DNC 6173 Knot Easy   0.700       B Taylor D2 13.0  
DNC HA56 Event Horizon   0.691       D Klimaniec D2 13.0  

DIV 3 Multi Hull results Start : 11:15

Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor’d T BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 131 Mahalbangka 01:32:11 0.757 01:09:47 0.762 0.759 P Wellby D3 1.0 12:47:11
2 320 Rainbow Two 01:38:24 0.714 01:10:16 0.714 0.714 L Alexander D3 2.0 12:53:24
3 V193 Fifty Fifty 01:34:03 0.749 01:10:27 0.747 0.748 G Floyd D3 3.0 12:49:03
4 V306 Sknot 01:37:11 0.777 01:15:31 0.723 0.767 C Culph D3 4.0 12:52:11
5 V310 Mustang Sally 01:53:15 0.723 01:21:53 0.620 0.713 A Bennet D3 5.0 13:08:15

DIV 1 Trailer results Start : 11:00

Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor’d T BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 8014 Ruby Slippers 02:59:09 0.767 02:17:24 0.796 0.777 G Rogerson D1 1.0 13:59:09
2 403 Kic 02:58:12 0.796 02:21:51 0.800 0.797 A Sandell D1 2.0 13:58:12
3 KR890Q Fast Lane 03:06:51 0.763 02:22:34 0.763 0.763 D Smith D1 3.0 14:06:51
4 788 Yellow Brick Road 03:07:42 0.766 02:23:47 0.760 0.764 G Smith D1 4.0 14:07:42
5 115 Moonlight Sonata 03:21:18 0.725 02:25:56 0.708 0.719 G Roe D1 5.0 14:21:18
6 18 Sun Rise 04:46:46 0.622 02:58:22 0.497 0.614 G Nymyer D1 6.0 15:46:46
7 761 Sapphire 04:28:07 0.715 03:11:42 0.532 0.705 D Awburn D1 7.0 15:28:07
DNC 660 Silk Department   0.699       K Lillecrapp D1 12.0  
DNC 688 Farr Fetched   0.700       J Easton D1 12.0  
DNC HA129 Five Pennies   0.728       K Bradley D1 12.0  
DNC HA720 Poco Loco   0.753       G Smith D1 12.0  

DIV 2 Keel results Start : 11:00

Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor’d T BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 122 Maitresse 02:48:14 0.757 02:07:21 0.832 0.767 M Halton D2 1.0 13:48:14
2 M1606 Cool Change 03:06:28 0.721 02:14:26 0.751 0.731 P White D2 2.0 14:06:28
3 298 Matilda 03:02:04 0.767 02:19:39 0.769 0.768 A Keep D2 3.0 14:02:04
4 2140 Mercedes V 03:04:13 0.760 02:20:00 0.760 0.760 R Brown D2 4.0 14:04:13
5 6173 Knot Easy 03:20:43 0.700 02:20:30 0.697 0.699 B Taylor D2 5.0 14:20:43
6 HA103 Eagle Hawk 03:13:06 0.728 02:20:35 0.725 0.727 G Cooke D2 6.0 14:13:06
7 3809 Lady Penrhyn 03:29:58 0.683 02:23:24 0.667 0.678 T Pedley D2 7.0 14:29:58
8 HA1 Josephine 03:04:06 0.810 02:29:07 0.760 0.799 P Randall D2 8.0 14:04:06
9 B360 Penzance 03:52:45 0.654 02:32:13 0.602 0.645 K O’sullivan D2 9.0 14:52:45
DNC HA56 Event Horizon   0.691       D Klimaniec D2 13.0  
DNC HA63 Siren   0.660       A Sandwell D2 13.0  
DNC HA134 Miss Molly   0.659       P Mortimer D2 13.0  

DIV 3 Multi Hull results Start : 11:15

Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor’d T BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 131 Mahalbangka 02:28:47 0.759 01:52:56 0.780 0.766 P Wellby D3 1.0 13:43:47
2 V193 Fifty Fifty 02:35:12 0.748 01:56:05 0.748 0.748 G Floyd D3 2.0 13:50:12
3 V306 Sknot 02:35:13 0.767 01:59:03 0.748 0.761 C Culph D3 3.0 13:50:13
4 320 Rainbow Two 02:48:16 0.714 02:00:08 0.690 0.706 L Alexander D3 4.0 14:03:16
5 V310 Mustang Sally 03:37:12 0.713 02:34:52 0.534 0.703 A Bennet D3 5.0 14:52:12

DIV 1 Trailer results Start : 11:00

Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor’d T BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 660 Silk Department 03:17:44 0.699 02:18:13 0.735 0.708 K Lillecrapp D1 1.0 14:17:44
2 8014 Ruby Slippers 03:00:52 0.777 02:20:32 0.804 0.786 G Rogerson D1 2.0 14:00:52
3 KR890Q Fast Lane 03:10:32 0.763 02:25:23 0.763 0.763 D Smith D1 3.0 14:10:32
4 761 Sapphire 03:32:36 0.705 02:29:53 0.684 0.698 D Awburn D1 4.0 14:32:36
5 115 Moonlight Sonata 03:29:00 0.719 02:30:16 0.696 0.711 G Roe D1 5.0 14:29:00
6 403 Kic 03:11:00 0.797 02:32:14 0.761 0.786 A Sandell D1 6.0 14:11:00
7 HA129 Five Pennies 03:41:12 0.728 02:41:02 0.657 0.718 K Bradley D1 7.0 14:41:12
DNC 688 Farr Fetched 0.700 J Easton D1 12.0
DNC HA720 Poco Loco 0.753 G Smith D1 12.0
DNF 18 Sun Rise 0.614 G Nymyer D1 10.0
DNF 788 Yellow Brick Road 0.764 G Smith D1 10.0

DIV 2 Keel results Start : 11:00

Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor’d T BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 HA63 Siren 02:42:17 0.660 01:47:06 0.714 0.669 A Sandwell D2 1.0 13:42:17
2 3809 Lady Penrhyn 02:45:20 0.678 01:52:06 0.701 0.686 T Pedley D2 2.0 13:45:20
3 2140 Mercedes V 02:29:26 0.760 01:53:34 0.775 0.765 R Brown D2 3.0 13:29:26
4 298 Matilda 02:30:50 0.768 01:55:50 0.768 0.768 A Keep D2 4.0 13:30:50
5 122 Maitresse 02:35:10 0.767 01:59:01 0.747 0.760 M Halton D2 5.0 13:35:10
6 6173 Knot Easy 02:50:20 0.699 01:59:04 0.680 0.693 B Taylor D2 6.0 13:50:20
7 M1606 Cool Change 02:47:00 0.731 02:02:05 0.694 0.721 P White D2 7.0 13:47:00
8 HA103 Eagle Hawk 02:50:47 0.727 02:04:10 0.678 0.717 G Cooke D2 8.0 13:50:47
9 B360 Penzance 03:25:00 0.645 02:12:14 0.565 0.636 K O’sullivan D2 9.0 14:25:00
AVG HA1 Josephine 0.799 P Randall D2
DNC HA56 Event Horizon 0.691 D Klimaniec D2 13.0
DNC HA134 Miss Molly 0.659 P Mortimer D2 13.0

DIV 3 Multi Hull results Start : 11:15

Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor’d T BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 V193 Fifty Fifty 01:44:53 0.748 01:18:27 0.748 0.748 G Floyd D3 1.0 12:59:53
2 V306 Sknot 01:49:46 0.761 01:23:32 0.715 0.751 C Culph D3 2.0 13:04:46
3 131 Mahalbangka 01:49:26 0.766 01:23:50 0.717 0.756 P Wellby D3 3.0 13:04:26
AVG V310 Mustang Sally 0.703 A Bennet D3
DNF 320 Rainbow Two 0.706 L Alexander D3 6.0

DIV 1 Trailer results Start : 11:00

Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor’d T BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 403 Kic 02:46:43 0.786 02:11:02 0.801 0.791 A Sandell D1 1.0 13:46:43
2 HA129 Five Pennies 03:03:20 0.718 02:11:38 0.729 0.722 K Bradley D1 2.0 14:03:20
3 8014 Ruby Slippers 02:50:00 0.786 02:13:37 0.786 0.786 G Rogerson D1 3.0 13:50:00
4 KR890Q Fast Lane 02:58:39 0.763 02:16:19 0.748 0.758 D Smith D1 4.0 13:58:39
5 660 Silk Department 03:14:17 0.708 02:17:33 0.688 0.701 K Lillecrapp D1 5.0 14:14:17
6 761 Sapphire 03:21:13 0.698 02:20:27 0.664 0.689 D Awburn D1 6.0 14:21:13
7 18 Sun Rise 04:02:26 0.614 02:28:51 0.551 0.606 G Nymyer D1 7.0 15:02:26
DNC 688 Farr Fetched 0.700 J Easton D1 12.0
DNC HA720 Poco Loco 0.753 G Smith D1 12.0
DNF 115 Moonlight Sonata 0.711 G Roe D1 10.0
DNF 788 Yellow Brick Road 0.764 G Smith D1 10.0

DIV 2 Keel results Start : 11:00

Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor’d T BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 HA63 Siren 02:23:30 0.669 01:36:00 0.777 0.678 A Sandwell D2 1.0 13:23:30
2 HA103 Eagle Hawk 02:32:30 0.717 01:49:21 0.731 0.722 G Cooke D2 2.0 13:32:30
3 122 Maitresse 02:26:38 0.760 01:51:26 0.760 0.760 M Halton D2 3.0 13:26:38
4 2140 Mercedes V 02:25:45 0.765 01:51:30 0.765 0.765 R Brown D2 4.0 13:25:45
5 6173 Knot Easy 02:40:56 0.693 01:51:32 0.693 0.693 B Taylor D2 5.0 13:40:56
6 HA1 Josephine 02:20:10 0.799 01:52:00 0.795 0.798 P Randall D2 6.0 13:20:10
7 M1606 Cool Change 02:37:14 0.721 01:53:22 0.709 0.717 P White D2 7.0 13:37:14
8 298 Matilda 02:27:54 0.768 01:53:35 0.754 0.763 A Keep D2 8.0 13:27:54
9 B360 Penzance 03:08:44 0.636 02:00:02 0.591 0.628 K O’sullivan D2 9.0 14:08:44
DNC 3809 Lady Penrhyn 0.686 T Pedley D2 13.0
DNC HA56 Event Horizon 0.691 D Klimaniec D2 13.0
DNC HA134 Miss Molly 0.659 P Mortimer D2 13.0

DIV 3 Multi Hull results Start : 11:15

Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor’d T BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 V193 Fifty Fifty 01:45:50 0.748 01:19:10 0.748 0.748 G Floyd D3 1.0 13:00:50
2 131 Mahalbangka 01:55:28 0.756 01:27:18 0.686 0.746 P Wellby D3 2.0 13:10:28
3 V310 Mustang Sally 02:05:03 0.703 01:27:55 0.633 0.694 A Bennet D3 3.0 13:20:03
DNC 320 Rainbow Two 0.706 L Alexander D3 6.0
DNC V306 Sknot 0.751 C Culph D3 6.0

DIV 1 Trailer results Start : 11:00

Place Sail No Boat Name Elapsd Cor’d T AHC BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 403 Kic 02:38:45 02:05:34 0.791 0.817 0.800 A Sandell D1 1.0 13:38:45
2 18 Sun Rise 03:33:42 02:09:30 0.606 0.607 0.606 G Nymyer D1 2.0 14:33:42
3 HA129 Five Pennies 02:59:37 02:09:41 0.722 0.722 0.722 K Bradley D1 3.0 13:59:37
4 688 Farr Fetched 03:06:57 02:10:52 0.700 0.694 0.698 J Easton D1 4.0 14:06:57
5 KR890Q Fast Lane 02:52:53 02:11:03 0.758 0.750 0.755 D Smith D1 5.0 13:52:53
6 761 Sapphire 03:12:07 02:12:22 0.689 0.675 0.684 D Awburn D1 6.0 14:12:07
7 8014 Ruby Slippers 02:50:42 02:14:10 0.786 0.760 0.777 G Rogerson D1 7.0 13:50:42
DNC 115 Moonlight Sonata 0.711 G Roe D1 12.0
DNC HA720 Poco Loco 0.753 G Smith D1 12.0
DNF 660 Silk Department 0.701 K Lillecrapp D1 10.0
DNS 788 Yellow Brick Road 0.764 G Smith D1 10.0

DIV 2 Keel results Start : 11:00

Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor’d T BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 HA63 Siren 02:35:38 0.678 01:45:31 0.734 0.687 A Sandwell D2 1.0 13:35:38
2 3809 Lady Penrhyn 02:41:11 0.686 01:50:34 0.708 0.693 T Pedley D2 2.0 13:41:11
3 6173 Knot Easy 02:43:52 0.693 01:53:34 0.697 0.694 B Taylor D2 3.0 13:43:52
4 122 Maitresse 02:30:15 0.760 01:54:11 0.760 0.760 M Halton D2 4.0 13:30:15
5 2140 Mercedes V 02:31:03 0.765 01:55:33 0.756 0.762 R Brown D2 5.0 13:31:03
6 298 Matilda 02:32:08 0.763 01:56:05 0.751 0.759 A Keep D2 6.0 13:32:08
7 HA1 Josephine 02:26:12 0.798 01:56:40 0.781 0.792 P Randall D2 7.0 13:26:12
8 HA103 Eagle Hawk 02:51:17 0.722 02:03:40 0.667 0.712 G Cooke D2 8.0 13:51:17
DNC B360 Penzance 0.628 K O’sullivan D2 13.0
DNC HA56 Event Horizon 0.691 D Klimaniec D2 13.0
DNC HA134 Miss Molly 0.659 P Mortimer D2 13.0
DNC M1606 Cool Change 0.717 P White D2 13.0

DIV 3 Multi Hull results Start : 11:15

Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor’d T BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 V193 Fifty Fifty 01:39:43 0.748 01:14:35 0.748 0.748 G Floyd D3 1.0 12:54:43
2 V306 Sknot 01:44:12 0.751 01:18:15 0.716 0.741 C Culph D3 2.0 12:59:12
3 V310 Mustang Sally 02:09:40 0.694 01:29:59 0.575 0.685 A Bennet D3 3.0 13:24:40
DNC 131 Mahalbangka 0.746 P Wellby D3 6.0
DNC 320 Rainbow Two 0.706 L Alexander D3 6.0

Off The Beach

Mixed Class YS results Start : 09:10

Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Class Score Fin Tim ETOrd DidNot TCF TCF Cor d T
1 NX964 Uptown Girl 31:06 G Marshall Noelex 25 1.0 09:41:06 2   0.725 22:33
2 686 Far Fetched 33:16 J Easton Farr 7500 2.0 09:43:16 4   0.708 23:33
3 25 Thriller 29:57 G Sergeant Blazer 23 3.0 09:39:57 1   0.790 23:40
4 FL742 Seachange 37:13 C Hammond B63 4.0 09:47:13 6   0.645 24:00
5 HA34 H Way 36:48 C Edwards Southern Cross 23/NW 5.0 09:46:48 5   0.654 24:04
6 HA129 Five Pennies 32:56 K Bradley Masrm 720 6.0 09:42:56 3   0.770 25:22

Mixed Class YS results Start : 09:55

Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Class Score Fin Tim ETOrd DidNot TCF TCF Cor d T
1 NX964 Uptown Girl 30:06 G Marshall Noelex 25 1.0 10:25:06 2   0.725 21:49
2 25 Thriller 29:37 G Sergeant Blazer 23 2.0 10:24:37 1   0.790 23:24
3 HA129 Five Pennies 30:49 K Bradley Masrm 720 3.0 10:25:49 3   0.770 23:44
4 FL742 Seachange 37:44 C Hammond B63 4.0 10:32:44 5   0.645 24:20
5 686 Far Fetched 34:59 J Easton Farr 7500 5.0 10:29:59 4   0.708 24:46
6 HA34 H Way 43:40 C Edwards Southern Cross 23/NW 6.0 10:38:40 6   0.654 28:34

Mixed Class YS results Start : 09:05

Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Class Score Fin Tim ETOrd DidNot TCF TCF Cor d T
1 NX964 Uptown Girl 53:41 G Marshall Noelex 25 1.0 09:58:41 3   0.725 38:55
2 FL742 Seachange 01:00:27 C Hammond B63 2.0 10:05:27 4   0.645 38:59
3 HA129 Five Pennies 52:02 K Bradley Masrm 720 3.0 09:57:02 2   0.770 40:04
4 25 Thriller 51:18 G Sergeant Blazer 23 4.0 09:56:18 1   0.790 40:32
5 HA34 H Way 01:05:36 C Edwards Southern Cross 23/NW 5.0 10:10:36 6   0.654 42:54
6 686 Far Fetched 01:00:38 J Easton Farr 7500 6.0 10:05:38 5   0.708 42:56

Mixed Class YS results Start : 10:20

Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Class Score Fin Tim ETOrd DidNot TCF TCF Cor d T
1 32368 Patch 41:54 B Lee LaserRadial 11:01:54 1 118.500 35:22

Mixed Class YS results Start : 10:20

Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Class Score Fin Tim ETOrd DidNot TCF TCF Cor d T
1 FL742 Seachange 42:14 C Hammond B63 1.0 11:02:14 3 0.645 27:14
2 NX964 Uptown Girl 41:14 G Marshall Noelex 25 2.0 11:01:14 2 0.725 29:54
3 25 Thriller 40:51 G Sergeant Blazer 23 3.0 11:00:51 1 0.790 32:16

Mixed Class YS results Start : 11:05

Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Class Score Fin Tim ETOrd DidNot TCF TCF Cor d T
1 32368 Patch 01:12:47 B Lee LaserRadial   12:17:47 1   118.500 01:01:25
DNF 145493 XLR8   R Haigh Laser 3.0     DNF 114.000  
DNF AUS1583 Fly By Wire   C Barwick Contender 3.0     DNF 106.500  
DNF AUS2142 MARGARET   D FAULKNER Contender       DNF 106.500  

Mixed Class YS results Start : 11:10

Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Class Score Fin Tim ETOrd DidNot TCF TCF Cor d T
1 NX964 Uptown Girl 01:04:15 G Marshall Noelex 25 1.0 12:14:15 1   0.725 46:35
2 686 Far Fetched 01:08:55 J Easton Farr 7500 2.0 12:18:55 3   0.708 48:48
3 FL742 Seachange 01:16:38 C Hammond B63 3.0 12:26:38 4   0.645 49:26
4 25 Thriller 01:07:54 G Sergeant Blazer 23 4.0 12:17:54 2   0.790 53:38

Mixed Class YS results Start : 11:00

Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Class Score Fin Tim ETOrd DidNot TCF TCF Cor d T
1 1851 Arriba 01:14:10 G Smith Tasar 1.0 12:14:10 1   108.000 01:08:40
2 145493 XLR8 01:22:53 R Haigh Laser 2.0 12:22:53 2   114.000 01:12:42
3 32368 Patch 01:38:34 B Lee LaserRadial   12:38:34 3   118.500 01:23:11
DNF AUS1583 Fly By Wire   C Barwick Contender 4.0     DNF 106.500  

Mixed Class YS results Start : 11:05

Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Class Score Fin Tim ETOrd DidNot TCF TCF Cor d T
1 FL742 Seachange 01:21:02 C Hammond B63 1.0 12:26:02 3   0.645 52:16
2 NX964 Uptown Girl 01:20:44 G Marshall Noelex 25 2.0 12:25:44 2   0.725 58:32
3 25 Thriller 01:17:17 G Sergeant Blazer 23 3.0 12:22:17 1   0.790 01:01:03
4 HA129 Five Pennies 01:21:14 K Bradley Masrm 720 4.0 12:26:14 4   0.770 01:02:33
5 HA34 H Way 01:48:38 C Edwards Southern Cross 23/NW 5.0 12:53:38 5   0.654 01:11:03

Mixed Class YS results Start : 12:15

Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Class Score Fin Tim ETOrd DidNot TCF TCF Cor d T
1 135288 Heslington 01:20:21 W Mehrmann Laser 1.0 13:35:21 3   114.000 01:10:29
2 AUS1583 Fly By Wire 01:16:10 C Barwick Contender 2.0 13:31:10 1   106.500 01:11:31
3 1851 Arriba 01:17:23 G Smith Tasar 3.0 13:32:23 2   108.000 01:11:39
4 123278 Storm Chaser 01:28:00 R Zystra Laser 4.0 13:43:00 5   114.000 01:17:12
5 AUS2142 MARGARET 01:23:10 D FAULKNER Contender   13:38:10 4   106.500 01:18:06
6 145493 XLR8 01:30:51 R Haigh Laser 5.0 13:45:51 6   114.000 01:19:42
7 186645 LAV 01:36:16 A LAVICKA Laser   13:51:16 7   114.000 01:24:27

Mixed Class YS results Start : 12:20

Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Class Score Fin Tim ETOrd DidNot TCF TCF Cor d T
1 FL742 Seachange 01:38:25 C Hammond B63 1.0 13:58:25 1   0.645 01:03:29
2 686 Far Fetched 01:45:11 J Easton Farr 7500 2.0 14:05:11 2   0.708 01:14:28
DNF 262 Dasboot   K Baensch Cole 23 4.0     DNF 0.665  

Results Archive

Summer 2012-13 to current season


 

Login

Events

Gallery

img_2038-60417ce581d45f58942d14c367471d3e34598ede IMG_2711 IMG_2698 IMG_0119

Weather & Tide

Hastings Weather  (HYC Live Weather & Cam Station)
Western Port Marine Forcast (BOM)
Victorian Tide Charts (BOM)

Webmaster Email

If you have any suggestions, photos or links you would like to see on this website please email webmaster@hastingsyachtclub.org.au