SIGN IN YOUR ACCOUNT TO HAVE ACCESS TO DIFFERENT FEATURES
USERNAME
PASSWORD
Remember Me
FORGOT YOUR PASSWORD?
FORGOT YOUR DETAILS?
USERNAME OR EMAIL
AAH, WAIT, I REMEMBER NOW!
LOGIN
HOME
ABOUT
About HYC
The Dolphin Newsletter
RACING
Crew Manifest Instructions
Racing at HYC
Documents & Forms
Saturday Race Results
Sunday Race Results
Results Archive (Prior to 2022)
SAILABILITY
SAILABILITY DATES
GALLERY
MEMBERSHIP
Membership Application
Membership & Yard Fees
Storage Application
Constitution & By-Laws
Duty Roster
Regalia & Merchandise
SAIL SCHOOL
CHILD SAFE
CONTACT
Contact Us
Committee Members
New Development Page
Event Administration (Not Ready for Use)
(Not Ready for Use Yet)
Crew Manifest and Sign On (Not Ready for Use)
WEATHER
Home
Articles posted by Peter W
April 26, 2024
Author:
Peter W
RACE 7 [02/04/2022] HYC Summer Series 2021-22
0
Peter W
Sunday, 03 April 2022
/
Published in
2021-22 Summer Series Division 123
RACE 7 [2/04/2022] HYC SUMMER SERIES 2021-2022
TwoBays POOLS 7 SPAS
Division 1 DIV 1 Trailer results Start : 11:00
Place
Sail No
Boat Name
Elapsd
AHC
Cor’d T
BCH
CHC
Skipper
Class
Score
Fin Tim
ETOrd
DidNot
DNC
660
Silk Department
0.677
K Lillecrapp
D1
5
DNC
DNC
917
Grasshopper
0.704
M Jones
D1
5
DNC
DNC
964
Uptown Girl
0.722
G Marshall
D1
5
DNC
DNC
B202
Pippin
0.727
H Hoogendoorn
D1
5
DNC
Division 2 DIV 2 Keel results Start : 11:00
Place
Sail No
Boat Name
Elapsd
AHC
Cor’d T
BCH
CHC
Skipper
Class
Score
Fin Tim
ETOrd
DidNot
1
M123
Apache
2:35:00
0.749
1:56:06
0.749
0.749
M Halton
D2
1
13:35:00
1
2
2140
Mercedes V
2:55:49
0.697
2:02:33
0.66
0.688
R Brown
D2
2
13:55:49
3
3
4798
Condor
2:49:52
0.766
2:10:07
0.683
0.756
A Keep
D2
3
13:49:52
2
DNC
9200
Pocoloco
0.922
A Sandell
D2
8
DNC
DNC
B067
Cool Runnings
0.876
G Hewett
D2
8
DNC
DNC
HA1
Josephine
0.737
P Randall
D2
8
DNC
DNC
R19
Weapon of Choice
0.828
A Bartle
D2
8
DNC
Place
Sail No
Boat Name
Elapsd
AHC
Cor’d T
BCH
CHC
Skipper
Class
Score
Fin Tim
ETOrd
DidNot
DNC
131
Mahalbangka
0.647
P Wellby
D3
5
DNC
DNC
HA320
Rainbow Two
0.587
L Alexander
D3
5
DNC
DNC
V158
Tiger
0.609
G Floyd
D3
5
DNC
DNC
V306
Sknot
0.638
C Culph
D3
5
DNC
RACE 6 [19/03/2022] HYC Summer Series 2021-22
0
Peter W
Thursday, 31 March 2022
/
Published in
2021-22 Summer Series Division 123
RACE 6 [19/03/2022] HYC SUMMER SERIES 2021-2022
TwoBays POOLS 7 SPAS
Division 1 DIV 1 Trailer results Start : 11:00
Place
Sail No
Boat Name
Elapsd
AHC
Cor’d T
BCH
CHC
Skipper
Class
Score
Fin Tim
ETOrd
DidNot
DNC
660
Silk Department
0.677
K Lillecrapp
D1
5
DNC
DNC
917
Grasshopper
0.704
M Jones
D1
5
DNC
DNC
964
Uptown Girl
0.722
G Marshall
D1
5
DNC
DNC
B202
Pippin
0.727
H Hoogendoorn
D1
5
DNC
Division 2 DIV 2 Keel results Start : 11:00
Place
Sail No
Boat Name
Elapsd
AHC
Cor’d T
BCH
CHC
Skipper
Class
Score
Fin Tim
ETOrd
DidNot
1
4798
Condor
1:44:29
0.758
1:19:12
0.798
0.768
A Keep
D2
1
12:44:29
2
2
2140
Mercedes V
1:57:18
0.697
1:21:46
0.697
0.697
R Brown
D2
2
12:57:18
4
3
M123
Apache
1:56:22
0.759
1:28:19
0.703
0.749
M Halton
D2
3
12:56:22
3
4
B067
Cool Runnings
1:42:27
0.888
1:30:58
0.798
0.876
G Hewett
D2
4
12:42:27
1
DNC
9200
Pocoloco
0.922
A Sandell
D2
8
DNC
DNC
HA1
Josephine
0.737
P Randall
D2
8
DNC
DNC
R19
Weapon of Choice
0.828
A Bartle
D2
8
DNC
Place
Sail No
Boat Name
Elapsd
AHC
Cor’d T
BCH
CHC
Skipper
Class
Score
Fin Tim
ETOrd
DidNot
DNC
131
Mahalbangka
0.647
P Wellby
D3
5
DNC
DNC
HA320
Rainbow Two
0.587
L Alexander
D3
5
DNC
DNC
V158
Tiger
0.609
G Floyd
D3
5
DNC
DNC
V306
Sknot
0.638
C Culph
D3
5
DNC
RACE 5 [05/03/2022] HYC Summer Series 2021-22
0
Peter W
Friday, 11 March 2022
/
Published in
2021-22 Summer Series Division 123
RACE 5 [5/03/2022] HYC SUMMER SERIES 2021-2022
TwoBays POOLS 7 SPAS
Division 1 DIV 1 Trailer results Start : 11:00
Place
Sail No
Boat Name
Elapsd
AHC
Cor’d T
BCH
CHC
Skipper
Class
Score
Fin Tim
ETOrd
DNC
660
Silk Department
0.677
K Lillecrapp
D1
5
DNC
917
Grasshopper
0.704
M Jones
D1
5
DNC
964
Uptown Girl
0.722
G Marshall
D1
5
DNC
B202
Pippin
0.727
H Hoogendoorn
D1
5
Division 2 DIV 2 Keel results Start : 11:00
Place
Sail No
Boat Name
Elapsd
AHC
Cor’d T
BCH
CHC
Skipper
Class
Score
Fin Tim
ETOrd
1
M123
Apache
2:28:30
0.759
1:52:43
0.759
0.759
M Halton
D2
1
13:28:30
1
2
4798
Condor
2:31:27
0.765
1:55:52
0.744
0.758
A Keep
D2
2
13:31:27
2
3
2140
Mercedes V
2:52:35
0.706
2:01:51
0.653
0.697
R Brown
D2
3
13:52:35
3
DNC
9200
Pocoloco
0.922
A Sandell
D2
8
DNC
B067
Cool Runnings
0.888
G Hewett
D2
8
DNC
HA1
Josephine
0.737
P Randall
D2
8
DNC
R19
Weapon of Choice
0.828
A Bartle
D2
8
Division 3 DIV 3 Multi Hull results Start : 11:15
Place
Sail No
Boat Name
Elapsd
AHC
Cor’d T
BCH
CHC
Skipper
Class
Score
Fin Tim
ETOrd
1
131
Mahalbangka
2:07:23
0.647
1:22:25
0.647
0.647
P Wellby
D3
1
13:22:23
1
2
V158
Tiger
2:18:40
0.617
1:25:33
0.594
0.609
G Floyd
D3
2
13:33:40
2
DNC
HA320
Rainbow Two
0.587
L Alexander
D3
5
DNC
V306
Sknot
0.638
C Culph
D3
5
RACE 4 [20/02/2022] HYC Lagoon Series – Summer 2021-22
0
Peter W
Monday, 28 February 2022
/
Published in
Lagoon Series Summer 2021-22
Skipper
Name
Class
Start
Lap1
Lap2/Finish
Finish
Jordy
Opti
Ben Bruechert
Opti
Peter Randall
Harry Hoo
Go Sailing
Dolphin S K
14:30:00
14:53:40
15:15:31
15:38:36
Dave Evans
On The Beach
16
Dolphin S K
14:30:00
15:53:30
15:15:36
15:39:38
Kenton
Silk Departement
NX660
Noelex 25
14:58:00
15:17:11
15:36:05
15:54:35
Graeme Smith
Beach Inspector
HA760
Sonata
15:01:00
15:19:29
15:37:48
15:55:03
Glen Marshall
Uptown Girl
964
Noelex 25
14:58:00
15:17:19
15:35:33
15:55:23
Brad Taylor
Mondial
YC145
Noelex 25
14:58:00
15:17:34
15:36:00
15:55:59
Martin Jones
Grasshopper
917
Noelex 25
14:58:00
15:18:31
15:37:13
15:39:06
Dave Arnott
Hot Chilli
338
Timpany 680
14:50:00
DNF
RACE 4 [19/02/2022] HYC Summer Series 2021-22
0
Peter W
Sunday, 27 February 2022
/
Published in
2021-22 Summer Series Division 123
RACE 4 [19/02/2022] HYC SUMMER SERIES 2021-2022
TwoBays POOLS 7 SPAS
Division 1 DIV 1 Trailer results Start : 11:00
Place
Sail No
Boat Name
Elapsd
AHC
Cor’d T
BCH
CHC
Skipper
Class
Score
Fin Tim
ETOrd
DidNot
1
B202
Pippin
2:23:54
0.721
1:43:45
0.756
0.727
H Hoogendoorn
D1
1
13:23:54
1
2
964
Uptown Girl
2:30:36
0.722
1:48:44
0.722
0.722
G Marshall
D1
2
13:30:36
2
3
660
Silk Department
2:41:20
0.678
1:49:23
0.674
0.677
K Lillecrapp
D1
3
13:41:20
3
4
917
Grasshopper
2:50:00
0.714
2:01:23
0.64
0.704
M Jones
D1
4
13:50:00
4
Division 2 DIV 2 Keel boats results Start : 11:00
Place
Sail No
Boat Name
Elapsd
AHC
Cor’d T
BCH
CHC
Skipper
Class
Score
Fin Tim
ETOrd
DidNot
1
4798
Condor
2:48:32
0.996
2:47:52
0.999
0.997
A Keep
D2
1
13:48:32
1
2
B067
Cool Runnings
2:48:59
0.996
2:48:18
0.996
0.996
G Hewett
D2
2
13:48:59
2
3
M123
Apache
2:55:29
1.006
2:56:32
0.959
0.993
M Halton
D2
3
13:55:29
3
4
2140
Mercedes V
3:14:02
0.966
3:07:26
0.867
0.953
R Brown
D2
4
14:14:02
4
5
HA1
Josephine
3:26:22
0.985
3:23:16
0.816
0.972
P Randall
D2
5
14:26:22
5
DNC
9200
Pocoloco
0.987
A Sandell
D2
8
DNC
DNC
R19
Weapon of Choice
0.995
A Bartle
D2
8
DNC
Division 3 DIV 3 Multi Hull results Start : 11:15
Place
Sail No
Boat Name
Elapsd
AHC
Cor’d T
BCH
CHC
Skipper
Class
Score
Fin Tim
ETOrd
DidNot
1
HA320
Rainbow Two
3:11:34
0.587
1:52:27
0.587
0.587
L Alexander
D3
1
14:26:34
2
2
131
Mahalbangka
2:56:18
0.651
1:54:46
0.638
0.647
P Wellby
D3
2
14:11:18
1
DNC
V158
Tiger
0.617
G Floyd
D3
5
DNC
DNC
V306
Sknot
0.638
C Culph
D3
5
DNC
RACE 3 [05/12/2021] HYC Lagoon Series – Summer 2021-22
0
Peter W
Tuesday, 07 December 2021
/
Published in
Lagoon Series Summer 2021-22
Skipper
Name
Class
Start
Lap1
Lap2/Finish
Finish
Jordy
Opti
5
12:30:00
13:16:26
13:58:11
Ben Bruechert
Opti
4
12:30:00
DNC
DNC
Opti
12:30:00
Glen Marshall
Uptown Girl
Noelex 25
12:59:00
13:21:16
13:42:20
14:02:37
Graeme Smith
Beach Inspector
HA760
Masram 720
1:00:00
13:21:28
13:41:29
14:03:18
Ken Bradley
Five Pennies
HA129
Masram 720
12:53:00
13:18:21
13:42:03
14:03:59
Martin Jones
Grasshopper
917
Noelex 25
12:51:00
13:20:17
13:42:47
14:05:50
Dean Greenall
Laser
166832
Laser Full Rig
12:51:00
13:18:33
13:42:07
14:06:55
Peter Klimaniec
Little Wave
Spingbank
12:51:00
13:18:34
13:43:44
14:09:48
Christopher Bruechert
Evolution
Seagul 17ft
12:56:00
13:21:41
13:47:21
14:13:02
Andrew Tsitas
Evergreen
KY327
Aloora Mk2
12:30:00
13:08:09
13:45:19
14:19:14
RACE 3 [04/12/2021] HYC Summer Series 2021-22
0
Peter W
Sunday, 05 December 2021
/
Published in
2021-22 Summer Series Division 123
RACE 3 [4/12/2021] HYC SUMMER SERIES 2021-2022
TwoBays POOLS 7 SPAS
Division 1 DIV 1 Trailer results Start : 11:00
Place
Sail No
Boat Name
Elapsd
AHC
Cor’d T
BCH
CHC
Skipper
Class
Score
Fin Tim
1
B202
Pippin
2:18:05
0.722
1:39:42
0.722
0.721
H Hoogendoorn
D1
1
13:18:05
2
917
Grasshopper
2:20:27
0.718
1:40:51
0.71
0.714
M Jones
D1
2
13:20:27
3
964
Uptown Girl
2:19:27
0.725
1:41:06
0.715
0.722
G Marshall
D1
3
13:19:27
Division 2 DIV 2 Keel results Start : 11:00
Place
Sail No
Boat Name
Elapsd
AHC
Cor’d T
BCH
CHC
Skipper
Class
Score
Fin Tim
1
2140
Mercedes V
2:12:28
0.715
1:34:43
0.719
0.716
R Brown
D2
1
13:12:28
2
M123
Apache
2:05:25
0.759
1:35:12
0.759
0.759
M Halton
D2
2
13:05:25
3
HA1
Josephine
2:07:30
0.747
1:35:14
0.747
0.747
P Randall
D2
3
13:07:30
4
4798
Condor
2:06:55
0.757
1:36:05
0.75
0.755
A Keep
D2
4
13:06:55
5
R19
Weapon of Choice
2:07:56
0.839
1:47:20
0.744
0.828
A Bartle
D2
5
13:07:56
6
9200
Pocoloco
1:59:40
0.934
1:51:46
0.796
0.922
A Sandell
D2
6
12:59:40
7
B067
Cool Runnings
2:04:31
0.912
1:53:34
0.765
0.9
G Hewett
D2
7
13:04:31
Place
Sail No
Boat Name
Elapsd
AHC
Cor’d T
BCH
CHC
Skipper
Class
Score
Fin Tim
1
HA320
Rainbow Two
1:52:57
0.587
1:06:18
0.587
0.587
L Alexander
D3
1
12:52:57
2
131
Mahalbangka
1:41:59
0.651
1:06:24
0.65
0.651
P Wellby
D3
2
12:41:59
3
V158
Tiger
1:48:15
0.62
1:07:07
0.612
0.617
G Floyd
D3
3
12:48:15
DNC
V306
Sknot
0.638
C Culph
D3
5
RACE 2 [21/11/2021] HYC Lagoon Series – Summer 2021-22
0
Peter W
Sunday, 21 November 2021
/
Published in
Lagoon Series Summer 2021-22
Skipper
Name
Class
Start
Lap1
Lap2
Finish
1st
Jordy
Cookie
Opti
13:00:00
14:39:05
Main Event
Race
Skipper
Name
Class
Start
Lap1
Lap2
Finish
1st
Dean Greenall
166832
Laser Full Rig
13:26:00
13:53:34
14:20:55
14:45:52
2nd
David Evans
On the Beach
16
Dolphin d K
13:10:00
13:48:16
14:19:32
14:50:00
3rd
Sandy Sandwell
Laser – Sandy
178652
Laser Full Rig
13:33:00
14:01:36
14:26:59
14:51:06
4th
Graeme Smith
Beach Inspector
HA760
Masram 720
13:42:00
14:07:57
14:31:03
14:55:16
5th
Brad Taylor
Mondial
YC145
Noelex 25
13:39:00
14:06:34
14:31:34
14:56:21
6th
Ken Bradley
Five Pennies
HA129
Masram 720
13:40:00
14:07:22
14:31:36
14:56:25
7th
Martin Jones
Grasshopper
917
Noelex 25
13:33:00
14:01:18
14:28:59
14:56:46
8th
Gerry Nymyer
Sunrise
18
Boomerang
13:30:00
14:03:13
14:34:34
15:04:54
9th
Andrew Tsitas
Evergreen
KY327
Aloora Mk2
13:00:00
13:11:47
14:25:50
15:07:03
10th
Kevin Baensch
Clutch Cargo
S16
Dolphin d K
13:08:00
13:58:20
14:36:11
15:11:25
RACE 1 [07/11/2021] HYC Lagoon Series – Summer 2021-22
0
Peter W
Sunday, 21 November 2021
/
Published in
2021 Winter Series Division 123
,
Lagoon Series Summer 2021-22
Position
Skipper
Name
Boat
Lap 1
Lap2 Finish
1
Jordy
4
Opti
13:00:00
13:48:07
1
Graeme Smith
Beach Inspector
HA760
Masram 720
14:24:00
13:48:13
14:12:33
2
Brad Taylor
Mondial
YC145
Noelex 25
13:23:00
13:47:51
14:13:08
3
Glen Marshall
Uptown Girl
964
Noelex 25
14:25:00
13:49:05
14:13:41
4
David Evans
On the Beach
16
Dolphin d K
13:05:00
13:41:19
14:14:16
5
Martin Jones
Grasshopper
917
Noelex 25
13:21:00
13:48:36
14:15:20
6
Sandy Sandwell
Laser – Sandy
178652
Laser Full Rig
13:23:00
13:48:45
14:17:17
7
Peter Klimaniec
UY520
Ultimate 18 SK
13:21:00
13:50:44
14:21:07
8
Andrew Tsitas
Evergreen
KY327
Aloora Mk2
13:05:00
13:43:10
14:21:53
9
Chelsea Edwards
143437
Laser Radial
13:20:00
13:50:51
14:22:24
10
Dean Greenall
166832
Laser Full Rig
13:23:00
13:54:00
14:22:35
RACE 2 [20/11/2021] HYC Summer Series 2021-22
0
Peter W
Sunday, 21 November 2021
/
Published in
2021-22 Summer Series Division 123
RACE 2 [20/11/2021] HYC Summer Series 2021-22
TwoBays POOLS & SPAS
Division 1 DIV 1 Trailer results Start : 11:00
Place
Sail No
Boat Name
Elapsd
AHC
Cor’d T
BCH
CHC
Skipper
Class
Score
Fin Tim
ETOrd
1
B202
Pippin
4:05:15
0.722
2:57:04
0.722
0.722
H Hoogendoorn
D1
1
15:05:15
1
2
917
Grasshopper
4:18:06
0.725
3:07:07
0.686
0.718
M Jones
D1
2
15:18:06
2
DNC
964
Uptown Girl
0.725
G Marshall
D1
4
Division 2 DIV 2 Keel results Start : 11:00
Place
Sail No
Boat Name
Elapsd
AHC
Cor’d T
BCH
CHC
Skipper
Class
Score
Fin Tim
ETOrd
1
M123
Apache
3:05:31
0.755
2:20:04
0.766
0.759
M Halton
D2
1
14:05:31
1
2
2140
Mercedes V
3:17:19
0.712
2:20:29
0.72
0.715
R Brown
D2
2
14:17:19
5
3
4798
Condor
3:07:36
0.757
2:22:01
0.757
0.757
A Keep
D2
3
14:07:36
3
4
HA1
Josephine
3:11:23
0.75
2:23:32
0.742
0.747
P Randall
D2
4
14:11:23
4
5
R19
Weapon of Choice
3:07:05
0.85
2:39:01
0.759
0.839
A Bartle
D2
5
14:07:05
2
6
B067
Cool Runnings
3:21:42
0.924
3:06:22
0.704
0.912
G Hewett
D2
6
14:21:42
6
7
9200
Pocoloco
3:22:00
0.947
3:11:18
0.703
0.934
A Sandell
D2
7
14:22:00
7
Division 3 DIV 3 Multi Hull results Start : 11:00
Place
Sail No
Boat Name
Elapsd
AHC
Cor’d T
BCH
CHC
Skipper
Class
Score
Fin Tim
ETOrd
1
131
Mahalbangka
2:45:10
0.651
1:47:31
0.651
0.651
P Wellby
D3
1
13:45:10
1
2
V158
Tiger
2:56:45
0.626
1:50:39
0.608
0.62
G Floyd
D3
2
13:56:45
3
3
V306
Sknot
2:53:12
0.646
1:51:53
0.621
0.638
C Culph
D3
3
13:53:12
2
1
2
3
4
TOP